Toplumsal İlişki Çeşitleri Nelerdir?

(Okunma sayısı 85 defa)
CeeMoo

CeeMoo

toplumsal ilişki çeşitleri , toplumsal ilişki çeşitleri nelerdir , toplumsal ilişki çeşitleri kaç tanedir , toplumsal ilişkinin çeşitleri , sosyoloji dersi toplumsal ilişki çeşitleriİnsanlar Arası Samimiyet Derecesine Göre:a. Birincil ilişkiler : İnsanlar arasında yüz yüze ve  sıcak bir ilişki vardır. “Biz” duygusunun egemen olduğu bu ilişkide ağırlıkta olan bir kişisel çıkara rastlanmaz. İlişkideki insanlar benliklerinin bütünü ile ilişkiye katılırlar. Yazılı kurallara dayanmayan, daha çok duygu ve samimiyetin geçerli olduğu ilişkilerdir. Örneğin: Aile fertleri, komşular ve yakın arkadaşlar arasındaki ilişki.b. İkincil ilişkiler : İnsanlar arasındaki resmi kurallara dayanan ve genelde yazılı kurallarla çerçevesi sınırlandırılmış olan ilişkilerdir. Bu ilişkide “ben” duygusu hakim durumdadır. İlişkideki insanlar yüzeysel ve kısmi olarak ilişkiye katılırlar. Çok geniş bir insan katılımı vardır. Örneğin: Askerde komutan ile er, bir resmi kurumda amir ile memur ilişkisi.İlişkinin Süresine Göre:

a. Tesadüfi ilişkiler : Belli bir ihtiyacı gidermek için karşı karşıya gelmiş insanların kısa süreli sosyal ilişkileridir. Örneğin:Taksi şoförü ve yolcusu arasındaki ilişki.b. Periyodik ilişkiler : Önceden planlanmış bir program dahilinde belirli zamanlarda gerçekleşen seyrek, fakat düzenli ilişkilerdir. Örneğin: Haftanın belirli günlerinde ders için bir araya gelen öğretmen ve öğrencilerinin ilişkisi.c. Sürekli ilişkiler : İnsanların birbirleriyle gerçekleştirdikleri çok uzun süreli olarak devam eden ilişkilerdir. Örneğin: Aile içinde ve yakın arkadaşlarla kurulan ilişkiler.İnsan - İnsan İlişkisi : Öğrencinin öğretmene soru sorması , ablanın kardeşini bakkala göndermesi insan - insan ilişkilerine örnektir.

İnsan - Grup İlişkisi : İnsanlar ister istemez grupların içinde yer alırlar. Bu durum grupla birey arasinda karsilikli hak ve görevleri gerektirir. Örneğin bir futbol takımında görev alan futbolcunun gruba (takıma)kaşı sorumlulukları olduğu kadar grubun (takımın) da futbolcusuna karşı yerine getirmek zorunda olduğu görevler vardır. Futbolcunun takımla ilişkisi insan - grup ilişkilerine örnek oluşturur.

Grup - Grup İlişkisi : Toplumsal yasamda, farklı toplumsal gruplar da karşılıklı etkileşim içerisinde olurlar iki futbol takımının maç yapması grup - grup ilişkilerine örnektir.

 

Merhaba Ziyaretçi

*

Haberler

Sitemize Hoşgeldiniz ... Sitemizden daha iyi faydalanmak için kayıt olunuz

  • Toplam İleti: 6590
  • Toplam Konu: 5844
  • Toplam Üye: 23
  • Son Üye: curkam
  • Bugün En Çok Çevrimiçi: 672

En son gönderilen iletileri göster
[Daha fazla istatistik]

Çevrimiçi Üyeler

  • 531 Ziyaretçi
  • 0 Üye
  • (46 Örümcek)

Son 1440 dakika içinde aktif olan üyeler: Yandex (44), Google (2)

Bugün En Çok Çevrimiçi: 672
En Çok Çevrimiçi: 747 (07 Haz 2019 12:34)