Roketler Hakkında Genel Bilgiler

(Okunma sayısı 1360 defa)
snrj

snrj

Özel başlığım yok :S

Roketler, uç kısmı genellikle hava sürtünmesini azaltacak şekilde yapılmış, yakıt, motor ve egzosdan oluşan silindir şeklinde kaplardır.
Roketler çalışmaları sırasında havaya gereksinim duymayan,hareket yönünün ters yönünde sıcak gaz püskürterek hareketeden cihazlardır.

Roketler, bir uzay aracını atmosferin dışına taşımak için kullanılır. Buradan şunu söyleyebiliriz ki, roketler atmosferin sadece içinde iş görürler.
Ancak bazı uydularda yörünge değişimini sağlayan kimyasal yakıt kullanan küçük roketlerde vardır.
Roket motorları ile jet motorları arasında büyük farklar vardır. Jet motorları yanıcı maddeyi beraberinde taşırken, yakıcı madde olan oksijen gazını atmosferden sağlarlar. Halbuki roketler (özellikle astronomi amaçlı olanlar) hem yanıcı hem de yakıcı maddeyi beraberinde taşırlar. Bu nedenle bir jet motorunun uzayda çalışması mümkün değildir.


Yüksek hızlarından dolayı askeri amaçlarla da kullanılırlar. Örneğin karadan havaya, havadan havaya,denizden kara ve havaya atılan roketler yapılmıştır. Bir roket astronomik amaçla kullanılıyorsa taşıyıcı veya fırlatıcı adını alır. Askeri amaçla kullanılıyorsa yani taşıdığı yük tahrip amaçlı ise füze adını alır.
Astronomik açıdan bakıldığında ise TITAN, ARIANE, SATURN gibi fırlatıcılar ile karşılaşmaktayız. Askeri ve astronomik roketler arasındaki en belirgin fark büyüklükleri ve kanat yapılarıdır.

Uzaya, fırlayıp giden insanlı ve insansız araçlar gönderme hayali ve uygulaması ilk uçakların yapılışından da eskiye dayanıyor.Roketlerde kullanılan ilk katı yakıt baruttur. Barutun ilk kullanımına ilişkin kayıtlar,İsa’dan önce 3. yüzyılın sonlarına, Çin’i işaret eder.
Çinliler’in ilk roketleri 1045 yılından önce keşfettikleri kesin olarak bilinir.
İlk güçlü roketler, yine Moğol istilacılara karşı MS.1232 yılında, Kaifung-fu savaşında kullanılmıştı. Kayıtlara göre bu roketler kalkarken kopardıkları gürültü yaklaşık 25 kilometreden duyulabiliyordu. Bu dev roketler, şaşılacak büyüklükte bir alanı tahrip gücüne sahipti. Şarapnelle tahrip yönteminin kullanıldığı bu örnekler, roketlerde kullanılan ilk yanma odalarını da barındırıyorlardı.

Roket kullanılmasındaki asıl amaç kısa süreli yüksek hız elde edilmesi ve atmosfer dışındaki oksijensiz ortamda da çalışabilmesidir.
Bunun için katı ve yerine göre sıvı yakıtlar kullanılmaktadır. Astronomik amaçlı kullanılan roketlerde, yanıcı ve yakıcı madde birlikte taşınmaktadır.

Astronomi tarihine baktığımızda;
İlk gelişme: İlk uydunun atılması(1957),
İkinci gelişme: İlk insanın uzaya çıkışı ve ilk yürüyüş (1965),
Üçüncü gelişme: Ay’a  gidiş(1969) dir.
Bu tarihten sonra astronotik süreçler baş döndürücü bir hızla gelişmiş ve bugün nimetlerinden faydalanmayan hiçbir bilim dalı kalmamıştır.

Roketler genellikle dış görünüşlerine göre uç kısmı sivri, silindirik bir gövdeye sahip, üçgen şeklinde kanatları olan etki-tepki prensibine göre hareket eden taşıyıcı araçlardır. Bir roket kaba hatlarıyla üç kısımdan oluşur:
1. Roketin genelde ucunda bulunan yük kısmı (Kargo): Yük bazen bir uydu, bazen de bir bomba olabilir. Bazen bu yük roketin uç kısmında olmayıp üzerine yapıştırılmış durumda olabilir. Bir örnek verirsek 'uzay mekiği', bir roket değil, roket üzerine yerleştirilmiş bir yüktür.
2. Yakıt kısmı: Roketin toplam ağırlığının çok büyük bir kısmını kapsayan, yanıcı ve yakıcı madde taşıyan tanklardan oluşan kısımdır.
3. Roket motoru ve meme: Yanıcı ve yakıcı maddelerin yanmasını kontrol eden ve oluşan ısı ve gazı dış ortama aktaran mekanizmaların hepsine birden roket motoru denir. Meme yada ekzos denen kısım roketin en alt kısmında bulunan, ilerlemeyi(itimi) ve yön değiştirmeyi sağlayan hareketli yada hareketsiz bacadır.

 

Merhaba Ziyaretçi

*

Haberler

Lütfen sitemizde hakaret ve küfür içeren paylaşımlarda bulunmayınız.

  • Toplam İleti: 6590
  • Toplam Konu: 5844
  • Toplam Üye: 23
  • Son Üye: curkam
  • Bugün En Çok Çevrimiçi: 469

En son gönderilen iletileri göster
[Daha fazla istatistik]

Çevrimiçi Üyeler

  • 377 Ziyaretçi
  • 0 Üye
  • (53 Örümcek)

Son 1440 dakika içinde aktif olan üyeler: Yandex (51), Google (2)

Bugün En Çok Çevrimiçi: 469
En Çok Çevrimiçi: 747 (07 Haz 2019 12:34)