Boğaz Rahatsızlıklarına İyi Gelen Bitkiler - Öksürük Otu - Öksürük Otu Çayı

(Okunma sayısı 127 defa)
CeeMoo

CeeMoo

boğaz rahatsızlıklarına iyi gelen bitkiler - öksürük otu - öksürük otu çayı

 

Balgam söktürücü ve dağıtıcı özellikleri ile, bronşit, gırtlak ve ağız  boşluğu nezlesi, bronşiyal astım ve hatta başlangıç dönemindeki akciğer  tüberkülozunda büyük bir başarıyla kullanılabilir. Uzun süreli  öksürüklerde, ve ıztırap verici ses kısıklıklarında, gün boyunca sık  sık, balla tatlandırılmış öksürükotu çayı içilebilir. Daha sonraları,  Mayıs'ta, üstleri yeşil ve altları gümüş rengindeki keçeli yaprakları  çıkmaya başladığında, C vitamini içerdikleri için, onlar çorbalarda,  maydanoz yerine ve ilkbahar salatalarında kullanılabilir. [/i][/b]

 

 Daha  sonra, yapraklar çiçeklerden daha çok etkili madde içermeye  başladığında, ayrıca da çiçek-yaprak harmanı yapmak için onlar  toplanabilir. Öksürükotu çiçek veya yaprak buğusu, krizli ve boğucu  soluk alma zorlukları ile birlikte görülen kronik bronşitlerde gün  boyunca pek çok kere solunabilir. Çok kısa sürede büyük rahatlama  görülecektir. ş sık sık, bitkinin kaynama suyuyla hazırlanan ayak  banyoları yapınız. Astım rahatsızlıklarında, sürekli bronşitlerde ve  sigara zararlarında, ilkbaharda bitkinin taze sıkılmış özsuyundan bir  tatlı kaşığı, bir tas et suyuna veya sıcak süte karıştırılarak  alındığında, önemli yardımlar sağlar.

 

Kullanım Biçimleri:

 

Çay Hazırlamak: Dolu bir tatlı kaşığı ince kıyılmış çiçek (sonraları  yaprak-çiçek karışımı), orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla  haşlanır, 4-5 dakika demlendikten sonra süzülür. Yukarıda tarif edilen  şekilde içilir.

 

Lapa kompresi: Taze yapraklar, iyice kaynadıktan sonra merdane ile  ezilir ve hasta bölgeye uygulanır. Sıcak kalması için, kompresin üstü  iyice örtülmelidir.

 

Buğu tedavisi : Bir yemek kaşığı dolusu çiçek yaprak haşlanır ve buğusu  bir örtünün altında solunur. Gün boyunca yinelenmelidir. Ayak banyoları:  Ikı avuç dolusu bitki yaprağı, yeteri kadar suda haşlanır ve demlenmesi  için kısaca beklenir. Banyo süresi 20 dakikadır.

 

Taze bitki özsuyu: Yıkanmış taze yapraklar, ince kıyılarak, nemli durumdayken mikserde sıktırılır.

 

Öksürük Çayı: Eğer balgam söktürücü bir öksürük çayı hazırlamak  istiyorsanız, öksürükotu yapraklarını ve çiçeklerini, sığırkuyruğu  çiçekleri, ve dar yapraklı sinirliot yaprakları ile, ince kıyılmış  olarak, eşit oranda harmanlayınız. Bu karışımdan 1 tatlı kaşığı dolusu  bitki, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır ve 4-5  dakika demlendikten sonra süzülür. Bu çaydan günde 3 bardak, balla  tatlandırılarak, sıcak sıcak ve yudumlanarak içilir.

 

 

Merhaba Ziyaretçi

*

Haberler

Sitemize Hoşgeldiniz ... Sitemizden daha iyi faydalanmak için kayıt olunuz

  • Toplam İleti: 6590
  • Toplam Konu: 5844
  • Toplam Üye: 23
  • Son Üye: curkam
  • Bugün En Çok Çevrimiçi: 525

En son gönderilen iletileri göster
[Daha fazla istatistik]

Çevrimiçi Üyeler

  • 463 Ziyaretçi
  • 0 Üye
  • (57 Örümcek)

Son 1440 dakika içinde aktif olan üyeler: Yandex (55), Google (2)

Bugün En Çok Çevrimiçi: 525
En Çok Çevrimiçi: 747 (07 Haz 2019 12:34)