Peygamber Efendimizin şefaati hakkında bilmedikleriniz

(Okunma sayısı 118 defa)
CeeMoo

CeeMoo

Peygamber Efendimizin şefaati Hakkında Bilmedikleriniz

Peygamber efendimize, ümmetinin yaptığı ameller, ibadetler, sabah-akşam  gösterilir ve bunları yapanları da görür. Günah işleyenlerin affolması  için dua eder.

Peygamber efendimizin kabrini ziyaret etmek, Müslüman kadınlara da  müstehabdır. Kadınların başka kabirleri ise, yalnız tenha zamanlarda  ziyaret etmeleri caizdir.

Allahü teâlâ, Resulullah efendimiz diri iken olduğu gibi, vefatından  sonra da, dünyanın her yerinde ve her zaman Ona tevessül edenlerin yani  Onun hatırı ve hürmeti için isteyenlerin duasını, kabul eder.

Bir kimse, Peygamber efendimizin kabrinin yanına gelip; “Ya Rabbi! Köle azad etmeyi emrettin. Bu senin Peygamberindir.

Ben de senin kölelerinden biriyim. Peygamberinin hatırı için, Beni  Cehennem ateşinden azad et!” diye dua etti. O kimse bu şekilde dua  edince bir anda; (Ey kulum! Niçin yalnız kendinin azad olmasını istedin?  Bütün kullarımın azad olmalarını niçin istemedin? Haydi git! Seni  Cehennemden azad ettim) sesi işitildi.

Evliyanın meşhurlarından Hatim-i Esam hazretleri, Resulullah efendimizin  kabrinin yanında durup; “Ya Rabbi! Peygamberinin kabrini ziyaret ettim.

Beni, eli boş olarak çevirme!” diye yalvardı, dua etti. O anda; (Ey  kulum! Habibimin kabrini ziyaret etmeni kabul ettim. Seni ve seninle  beraber ziyaret edenleri mağfiret ettim) sesi işitildi.

İmam-ı Ahmed Kastalani hazretleri; “Birkaç sene hastalık çektim.  Doktorlar çaresini bulamadı. Mekke’de bir gece Resulullah efendimize çok  yalvardım. O gece rüyada bir kimse gördüm.

Elindeki kağıtta; ‘Burada Ahmed Kastalaninin hastalığı için,  Resulullahın izni ile ilacı yazılmıştır‘ yazısını okudum. Uyandığım  zaman hastalığımın kalmadığını gördüm, iyileşmiştim” diye buyurmuştur.

Mahşer günü, kabrinden ilk önce Resulullah efendimiz kalkacaktır.  Üzerinde Cennet elbisesi bulunacaktır. Burak isimli bir hayvan üzerinde  mahşer yerine gidecektir. Peygamber efendimizin elinde liva-ül-hamd  denilen bayrak olacaktır.

Peygamberler dahil bütün insanlar bu bayrağın altında duracaktır. Mahşer halkı, beklemekten çok sıkılacaklardır.

Önce Adem aleyhisselama, sonra Nuh aleyhisselama, sonra İbrahim  aleyhisselama, Musa aleyhisselama ve İsa aleyhisselama gidip, hesabın  başlanması için şefaat etmelerini dileyeceklerdir.

Her Peygamber, birer özür bildirerek, Allahü teâlâdan utandıklarını söyleyecekler ve şefaat edemeyeceklerdir.

Son olarak insanlar, Resulullah efendimize gelip yalvaracaklardır.  Peygamber efendimiz secde edip, dua edecek ve şefaati kabul olacaktır.

Mahşer günü, önce Muhammed aleyhisselamın ümmetinin hesabı görülecek, sırattan geçecek ve Cennete gireceklerdir.

Resulullah efendimizin kızı hazret-i Fatıma, sırat köprüsünden geçerken; (Herkes gözlerini kapasın! Muhammed aleyhisselamın kızı geliyor) denecektir.

Resulullah efendimiz, altı yerde şefaat edecektir:

Birincisi, Makam-ı Mahmud denilen şefaati ile, bütün insanları mahşerde beklemek azabından kurtaracaktır.

İkincisi, Resulullah efendimiz şefaati ile, çok kimseyi hesapsız Cennete sokacaktır.

Üçüncüsü, azab çekmesi lazım olan müminleri azabdan kurtaracaktır.

Dördüncüsü, iman ile ölüp günahı çok olan müminleri Cehennemden çıkaracaktır.

Beşincisi, sevabı ve günahı eşit olup, A’raf denilen yerde bekleyen müminlerin Cennete gitmelerine şefaat edecektir.

Altıncı olarak Peygamber efendimiz, Cennette olanların derecelerinin yükselmesi için şefaat edeceklerdir.

Sonuç olarak, Peygamber efendimizin şefaat ile hesaptan kurtardığı  yetmiş bin kimsenin her birinin şefaatleri ile de, yetmişer bin kişi  hesapsız Cennete gireceklerdir.

Bu fazilet, üstünlük de, yalnız Peygamber efendimize mahsustur. Allahü  teâlâ, hadis-i kudside; (Sen olmasaydın, hiçbir şeyi yaratmazdım)  buyurarak, Resulullah efendimizin üstünlüğünü bildirmektedir [/i][/b]

Merhaba Ziyaretçi

*

Haberler

Lütfen sitemizde hakaret ve küfür içeren paylaşımlarda bulunmayınız.

• Toplam İleti: 6590
  • Toplam Konu: 5844
  • Toplam Üye: 23
  • Son Üye: curkam
  • Bugün En Çok Çevrimiçi: 527

En son gönderilen iletileri göster
[Daha fazla istatistik]

Çevrimiçi Üyeler

• 469 Ziyaretçi
  • 0 Üye
  • (58 Örümcek)

Son 1440 dakika içinde aktif olan üyeler: Yandex (56), Google (2)

Bugün En Çok Çevrimiçi: 527
En Çok Çevrimiçi: 747 (07 Haz 2019 12:34)