Peygamber Efendimizin Aile Hayatı

(Okunma sayısı 112 defa)
CeeMoo

CeeMoo

Peygamber Efendimizin Aile Hayatı[/b]

 

Peygamberimizin aile hayatını öğrenmek için O’nun nasıl bir aile  reisi, nasıl bir koca, nasıl bir baba, sosyal ve beşeri  ilişkilerinin nasıl olduğunu bilmemiz lâzım.O’nu tanıyacağız, tanıdığımız  gibi yaşayacağız ki, mutlu olabilelim.Günümüzde aile fâcialarının  tamamı Hz.Muhammed’i tanımamanın, O’nun tarzını tarz edinememenin  sonucudur.

 

Hz. Muhammed (s.a.v.) Efendimizin nasıl bir koca  olduğuna baktığımız zaman,

O’nun gibi bir koca olma gayreti içinde  çok şeyler öğreniriz.

 

Peygamberimiz  evinde zamanının:

 

*Bir kısmını ibâdete,*Bir kısmını ailesine,*Diğer  bir kısmını da kendisine olmak üzere 3’e ayırırdı.

 

Efendimiz,  insanlara bildiğini anlatacak ilk kişilerin aile fertleri olduğunu  göstermiştir.O, kendisine gelen heyetlere:“Ailenize dönün,  burada öğrendiklerinizi onlarla paylaşın...” derdi.Efendimizin bu  yönünden en çok Hz. Aişe (r.anhe) faydalanmıştır. Hz. Hatice (r.anhe)  ile beraberliğinde göze çarpan en önemli nokta:– Dostluk ve–  Arkadaşlıktır.

 

Hz. Hatice (r.anhe)’nin vefat ettiği yılın  Peygamberimizin en çok üzüldüğü yıl “Hüzün yılı” olarak anıldığını  biliyoruz.

 

Veda hutbesinde:“... Ey insanlar! Sizin kadınlar  üzerinde bir takım haklarınız vardır. Onlar sizin haklarınıza özen  göstermelidir. Onların da sizin üzerinizde hakları vardır.Onlara  karşı iyi davranınız. Eşlerinize şefkatle muamele ediniz...”  buyurmuştur.

 

Peygamberimiz hanımlarının:Hem hocası,  Hem de  kocası idi.Evi mektepti. O mektebin hocası Efendimiz, talebeleri de  hanımları ve çocuklarıydı.

 

O, hanımlarıyla:şaka yapmıştır.Koşu  yapmıştır.Onlara espri yapmıştır.Onları gece namazına  kaldırmıştır.Evde hanımlarına yardım etmiştir.Hanımlarıyla  daima istişare ederdi.

 

“Bir kimse eşine kin beslemesin, onun bir  huyunu beğenmezse,

başka huyunu beğenir” buyururlardı.“Mü’minlerin  imanca en mükemmel olanı, ahlâkça en güzel olanı ve aile

fertlerine  yumuşak davrananıdır” beyanı bugün çok daha iyi anlaşılmaktdadır.O,  hanımlara iyi davranmayı iyi Müslüman olmanın şartı saymıştır. Çünkü  insanın hayatta en yakın olduğu kişi hanımıdır.

 

Peygamberimiz  hanımlarıyla:

 

Sohbet ederdi.  Onlara asla vurmadı.  Hakaret  etmedi.  Olgunlukla yaklaştı.  Maddi-manevi ihtiyaçlarını  giderdi.  Evlenirken mihirlerini verdi.  Düğünlerinde velime  (yemek) verdi.  Hanımın ağzına konan lokmanın sevap olduğunu  söylerdi.

 

Peygamberimize nasıl bir baba oldu diye baktığımızda,

O’nda  bizim için örnek hayatı buluruz.

 

Peygamberimiz: Çocukları çok  severdi.  Sadece kendi çocuklarını değil başkalarının çocuklarını  da severdi.Bir defasında hasta Yahudi çocuğunu ziyaret etmişti.  (Ebu Dâvud c/2. sf: 264.)

 

“Her çocuk Müslüman olarak doğar”  buyurdu.Çocuklara selam verirdi. Onların hatırını sorardı. (Buhari,  edep: 81, Müslim, selam: 15)“Bir baba evlâdına iyi bir terbiyeden  daha güzel bir miras bırakmaz” buyururlardı.

 

İnsanlar  zihinlerinde kimleri canlandırıyorlar, zihinlerinde kimler örnek olarak

teşekkül  ediyorsa, onlara benzemeye çalışacaklardır. Bizi Yaratan’ın bizden  istediğini en doğru şekilde yapabilmek için O’nun elçisini adım adım  izlemekten başka çâremiz yoktur. Mutluluğumuz da buna bağlıdır.


 

Merhaba Ziyaretçi

*

Haberler

Sitemize Hoşgeldiniz ... Sitemizden daha iyi faydalanmak için kayıt olunuz

  • Toplam İleti: 6590
  • Toplam Konu: 5844
  • Toplam Üye: 23
  • Son Üye: curkam
  • Bugün En Çok Çevrimiçi: 525

En son gönderilen iletileri göster
[Daha fazla istatistik]

Çevrimiçi Üyeler

  • 461 Ziyaretçi
  • 0 Üye
  • (57 Örümcek)

Son 1440 dakika içinde aktif olan üyeler: Yandex (55), Google (2)

Bugün En Çok Çevrimiçi: 525
En Çok Çevrimiçi: 747 (07 Haz 2019 12:34)