Peygamber Efendimizin Çocuklarının İsimleri ve Haklarında Bilgi

(Okunma sayısı 139 defa)
CeeMoo

CeeMoo

Peygamber Efendimizin Çocuklarının İsimleri ve Haklarında Bilgi

 

Çok sevgili Peygamber Efendimizin 3 güzel erkek ve 4 güzel kız olmak  üzere 7 tane çocuğu vardır. Peygamber Efendimizin bu çok değerli  çocuklarında sadece Hz. Fatima Peygamber Efendimizden sonra diğer 6 tane  çocuğu Peygamberimizden önce vefat etmişlerdir.

 

Peygamber Efendimizin Kız Evlatları

 

1. Zeynep (r.a): Peygamber Efendimizin 4 değerli kızının 1.sidir.  Peygamberimiz 30 yaşında iken dünyaya gelen Hz. Zeynep Nübüvvetten  önce, annesi Hatice'nin hemşirezadesi Ebul As bin Rebi ile evlenmiştir.  Ebul As, önceleri İslam dinine iman etmemiştir. Bedr gazasında esir  olduktan sonra, zevcesinin Medine'ye göndermek şartı ile serbest  bırakılmıştır. Kendi kardeşi ile göndermiştir, Fakat kafirler Hz.  Zeyneb'i yoldan geri çevirmiştir. Peygamber Efendimiz Hz. Zeyd bin  Harise'yi Mekke'ye gönderip, Zeyneb'i gece Medine'ye kaçırttı. Ebul As,  Hudeybiye gazasından sonra İslam'a iman etmiştir. Hz. Zeynep tekrar  kendisine geri dönmüştür. Hz. Zeynep hicretin 8. senesinde, 31 yaşında  vefat etmiştir.

 

 2. Rukayye (r.a):  Peygamber Efendimizin 2. Kızıdır. Peygamberimiz 33 yaşında iken dünyaya  gelmiştir. Hz. Rukayye çok güzel olduğu bilinmektedir. Ebu Leheb'in  oğlu Utbe'ye nikahlanan Hz. Rükayye "TEBBET " suresi nazil olunca, Utbe  düğünden nikahtan vazgeçmiştir. Daha sonra Hz. Rükayye Hazreti Osman ile  nikahlanmıştır. Hazreti Osman ile 2 kere Habeşistan'a hicret eden Hz.  Rükayye 22 yaşında, Bedir gazasından önce hastalanmıştır ve Bedir  zaferinin müjdesi Medine'ye geldiği gün vefat etmiştir.

 

 3. Ümmü Gülsüm (r.a):  Peygamber Efendimizin 3. Kızıdır. Ebu Leheb'in bir diğer oğlu olan 2.  Oğlu Uteybe'ye nikahlandı ise de. "TEBBET " suresi nazil olunca  düğünleri olmadan ayrılmışlardır. Hz. Rukayye vefat ettikten sonra,  Peygamber Efendimiz Hz. Ümmü Gülsüm'ü de Hazreti Osman ile  nikahlamıştır. Hicretin dokuzuncu yılında ise vefat etmiştir. Cenaze  Namazı Peygamber Efendimiz kıldırmış ve defin olunurken kabri yanında  durmuş ve mübarek gözlerinden yaşlar dökülmüştür.

 

 4. Fatıma (r.a): Peygamber  Efendimizin 4. ve son kızıdır. Hz. Ali'nin zevcesi ve Hz. Ömer'in ise  kayın validesidir. Hicretten 13 yıl önce, Mekke'de doğmuştur. Hz. Fatıma  24 yaşında Peygamberimizin vefatından altı ay sonra vefat etti. Hassan,  Hüseyin ve Muhsin adında 3 Oğlu ile Ümmü Gülsüm ve Zeyneb adında 2 Kızı  olmuştur. Peygamberimizin soyu Hz. Fatima'dan gelmektedir.

 

 Peygamber Efendimizin Erkek Evlatları

 

 1. Kasım (r.a) :Peygamber  Efendimizin 3 tane Oğlundan 1.sidir. Bunun için, Hz. Kasım'dan nispet  ile Efendimize Ebul Kasım denilmiştir. Nübüvvetten önce Mekke'de dünyaya  gelmiştir. Annesi, Hatice tül Kübra'dır. Hz. Kasım 17 aylık iken vefat  etmiştir.

 

 2. Abdullah (r.a):  Peygamber Efendimizin Hatice tül Kübra'dan olan son oğludur. Nübüvvetten  sonra doğmuştur ve daha sütten dahi kesilmeden vefat etmiştir. Hz.  Abdullah'a Tayyib ve Tahir'de denilmiştir.

 

 3. İbrahim (r.a):  Peygamber Efendimizin Oğullarının 3. südür ve çocuklarının  sonuncusudur. Heraklius'un Mısır valisi olan Mukavkis'in hediye  gönderdiği ve Peygamber Efendimiz ile evlenen ve Peygamberimizin çok  değer verdiği Maruye'nin oğludur. Hicretin 8. senesinde 1,5 yaşında iken  vefat etmiştir.[/b]

 

Merhaba Ziyaretçi

*

Haberler

Sitemize Hoşgeldiniz ... Sitemizden daha iyi faydalanmak için kayıt olunuz

  • Toplam İleti: 6590
  • Toplam Konu: 5844
  • Toplam Üye: 23
  • Son Üye: curkam
  • Bugün En Çok Çevrimiçi: 525

En son gönderilen iletileri göster
[Daha fazla istatistik]

Çevrimiçi Üyeler

  • 466 Ziyaretçi
  • 0 Üye
  • (58 Örümcek)

Son 1440 dakika içinde aktif olan üyeler: Yandex (56), Google (2)

Bugün En Çok Çevrimiçi: 525
En Çok Çevrimiçi: 747 (07 Haz 2019 12:34)